Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics FDS2-620-10 Fiber Optic Units

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Autonics FDS2-620-10 Fiber Optic Units
Manufacturer: Autonics Part No: FDS2-620-10 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FDS2-620-10 |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Type | SUS type(SUS length 45mm) |
| Sensing Distance | 120mm |
| Minimum Sensing Target | Ø0.03mm |
| Sensing Type | Diffuse reflective type |
| Cable Length | 2m |
| Ambient Temperature Range | -40 to 70℃ |
- Brand: Autonics
Mfr # FDS2-620-10
$51.68
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected