Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics FDR-610-10R Fiber Optic Units
Autonics FDR-610-10R Fiber Optic Units
Manufacturer: Autonics Part No: FDR-610-10R Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | FDR-610-10R |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Type | Right-angle |
| Sensing Distance | 120mm |
| Minimum Sensing Target | Ø0.04mm |
| Sensing Type | Diffuse reflective type |
| Cable Length | 1m |
| Ambient Temperature Range | -40 to 60℃ |
- Brand: Autonics
Mfr # FDR-610-10R
$143.97
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
