Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BYD3M-TDT Compact Photoelectric Sensors
Autonics BYD3M-TDT Compact Photoelectric Sensors
Manufacturer: Autonics Part No: BYD3M-TDT Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | BYD3M-TDT |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operation Mode | Dark ON |
| Control Output | NPN open collector |
| Sensing Distance | 3m |
| Response Time | Max. 1ms |
| Sensing Type | Through-beam type |
| Sensing Target | Opaque material of min. Ø6mm |
| Light Source | Infrared LED |
| Approximate Weight | Approx. 105g(approx. 80g) |
| Ambient Temperature Range | -20 to 65℃, storage: -25 to 70℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # BYD3M-TDT
$77.69
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
