Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BTS1M-TDTL Ultra-Compact, Slim Type Photoelectric Sensors
Autonics BTS1M-TDTL Ultra-Compact, Slim Type Photoelectric Sensors
Manufacturer: Autonics Part No: BTS1M-TDTL Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | BTS1M-TDTL |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Control Output | NPN open collector |
| Current Consumption | Emitter/Receiver: Max. 20mA |
| Sensing Distance | 1m |
| Response Time | Max. 1ms |
| Sensing Type | Through-beam type |
| Sensing Target | Opaque material of min. Ø2mm |
| Light Source | Red LED(650nm) |
| Approximate Weight | Approx. 65g(approx. 40g) |
| Ambient Temperature Range | -20 to 55℃, storage: -30 to 70℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # BTS1M-TDTL
$91.30
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
