Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BTF30-DDTL Ultra-Compact, Thin Type Photoelectric Sensors
Autonics BTF30-DDTL Ultra-Compact, Thin Type Photoelectric Sensors
Manufacturer: Autonics Part No: BTF30-DDTL Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | BTF30-DDTL |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Control Output | NPN open collector |
| Current Consumption | Max. 20mA |
| Sensing Distance | 5 to 30mm |
| Response Time | Max. 1ms |
| Sensing Type | Diffuse reflective type |
| Sensing Target | Opaque, Translucent material(min. sensing target: Ø0.2mm) |
| Light Source | Red LED(650nm) |
| Approximate Weight | Approx. 40g (approx. 25g) |
| Ambient Temperature Range | -25 to 55℃, storage: -40 to 70℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # BTF30-DDTL
$74.35
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
