Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BRQT100-DDTA-C Cylindrical Photoelectric Sensors

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Autonics BRQT100-DDTA-C Cylindrical Photoelectric Sensors
Manufacturer: Autonics Part No: BRQT100-DDTA-C Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | BRQT100-DDTA-C |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Control Output | NPN open collector |
| Current Consumption | Max. 30mA |
| Sensing Distance | 100mm |
| Response Time | Max. 1ms |
| Sensing Type | Diffuse reflective type |
| Sensing Target | Opaque, Translucent material |
| Light Source | Infrared LED(850nm) |
| Approximate Weight | Approx. 140g(approx. 30g) |
| Ambient Temperature Range | -25 to 60℃, storage: -30 to 70℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # BRQT100-DDTA-C
$133.32
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected