Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics FTCSN-2520-05 Fiber Optic Units
Autonics FTCSN-2520-05 Fiber Optic Units
Manufacturer: Autonics Part No: FTCSN-2520-05 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | FTCSN-2520-05 |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Type | Ø2.47mm Side view |
| Sensing Distance | 120mm |
| Minimum Sensing Target | Ø0.0125mm |
| Sensing Type | Through-beam type |
| Cable Length | 2m |
| Ambient Temperature Range | -40 to 60℃ |
- Brand: Autonics
Mfr # FTCSN-2520-05
$193.85
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
