Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BUP-50S-P U-Shaped Photoelectric Sensors
Autonics BUP-50S-P U-Shaped Photoelectric Sensors
Manufacturer: Autonics Part No: BUP-50S-P Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | BUP-50S-P |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Control Output | PNP open collector |
| Sensing Distance | 50mm |
| Response Time | Max. 1ms |
| Sensing Type | Through-beam type |
| Sensing Channel | 1-channel |
| Sensing Target | Opaquematerial of min. Ø1.5mm |
| Light Source | Infrared LED(940nm) |
| Approximate Weight | Approx. 140g |
| Ambient Temperature Range | -10 to 60℃, storage: -25 to 70℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # BUP-50S-P
$75.11
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
