Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics FT-420-10 Fiber Optic Units

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Autonics FT-420-10 Fiber Optic Units
Manufacturer: Autonics Part No: FT-420-10 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FT-420-10 |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Type | Standard type(bolt type) |
| Sensing Distance | 500mm |
| Minimum Sensing Target | Ø1mm |
| Sensing Type | Through-beam type |
| Cable Length | 2m |
| Ambient Temperature Range | -40 to 70℃ |
- Brand: Autonics
Mfr # FT-420-10
$39.40
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected