Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs NBB5-18GM50-A2-V1 Inductive Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs NBB5-18GM50-A2-V1 Inductive Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: NBB5-18GM50-A2-V1 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NBB5-18GM50-A2-V1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Rated Operating Distance | 5 mm |
| Switching Function | complementary |
| Output Type | PNP |
| Output Type | 4-wire |
| Operating Voltage | 6 ... 36 V |
| Switching Frequency | 0 ... 1950 Hz |
| Hysteresis | typ. 5 % |
| Connection Type | Connector plug |
| Installation | flush |
| Ambient Temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # NBB5-18GM50-A2-V1
$89.30
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected