Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs UB400-F77-E2-V31 Direct Detection Ultrasonic Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs UB400-F77-E2-V31 Direct Detection Ultrasonic Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: UB400-F77-E2-V31 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | UB400-F77-E2-V31 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Ultrasonic Sensors |
| Output Type | 1 switch output PNP, NO |
| Rated Operating Voltage | 24 V DC |
| Operating Voltage | 20 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| Switching Frequency | 5 Hz |
| Sensing Range | 25 ... 400 mm |
| Range Hysteresis | typ. 4 mm |
| Repeat Accuracy | ± 1 mm |
| Adjustment Range | 40 ... 400 mm |
| Connection Type | M8 x 1 connector , 4-pin |
| Installation Position | any position |
| Ambient Temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # UB400-F77-E2-V31
$125.30
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected