Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs SJ2-N Slot-Type Inductive Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs SJ2-N Slot-Type Inductive Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: SJ2-N Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | SJ2-N |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Switching Function | Normally closed (NC) |
| Output Type | NAMUR |
| Output Type | 2-wire |
| Operating Voltage | 5 ... 25 V |
| Switching Frequency | 0 ... 5000 Hz |
| Hysteresis | 0.005 ... 0.2 mm |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # SJ2-N
$102.34
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected