Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs UB4000-F42-I-V15 Ultrasonic Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs UB4000-F42-I-V15 Ultrasonic Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: UB4000-F42-I-V15 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | UB4000-F42-I-V15 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Ultrasonic Sensors |
| Input / Output Type | 1 synchronization connection, bidirectional |
| Output Type | 1 analog output 4 ... 20 mA | |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| Output Current | current source < 2.5 mA |
| Power Consumption | ≤ 1500 mW |
| Sensing Range | 200 ... 4000 mm |
| Repeat Accuracy | ≤ ± 0.1 % of full-scale value |
| Resolution | Evaluation range [mm]/3200, however ≥ 0.35 mm |
| Connection Type | Connector plug |
| Number of Pins | 5 |
| Ambient Temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # UB4000-F42-I-V15
$491.92
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected