Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs PMI210-F110-IU-V1 Inductive Linear Positioning System

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs PMI210-F110-IU-V1 Inductive Linear Positioning System
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: PMI210-F110-IU-V1 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PMI210-F110-IU-V1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Linear Position Measuring |
| Output Type | 1 current output: 4 ... 20 mA | 1 voltage output: 0 ... 10 V |
| Operating Voltage | 18 ... 30 V DC |
| Operating Voltage Indicator | LED green |
| Switching Element Function | analog, current or voltage output |
| Repeat Accuracy | ± 0.2 mm |
| Resolution | 210 µm |
| Linearity Error | ± 0.4 mm |
| Measuring Range | 0 ... 210 mm |
| Object Distance | max. 6 mm |
| Connection Type | 4-pin, M12 x 1 connector |
| Ambient Temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # PMI210-F110-IU-V1
$472.15
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected