Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs UC500-L2-E5-V15 Ultrasonic Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs UC500-L2-E5-V15 Ultrasonic Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: UC500-L2-E5-V15 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | UC500-L2-E5-V15 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Ultrasonic Sensors |
| Input / Output Type | 1 synchronization connection, bidirectional |
| Output Type | 1 switching output E5, PNP NO/NC, programmable |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| Switching Frequency | ≤ 14 Hz |
| Output Current | < 12 mA |
| Sensing Range | 35 ... 500 mm |
| Range Hysteresis | programmable , preset to 1 mm |
| Repeat Accuracy | ≤ 0.1 % of full-scale value |
| Adjustment Range | 50 ... 500 mm |
| Connection Type | Connector plug M12 x 1 , 5-pin |
| Ambient Temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # UC500-L2-E5-V15
$619.50
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected