| Product Code | BL-185 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Barcode Readers Barcode Scanners |
| Supply Voltage | 5 VDC ±5 % *4 |
| Current Consumption | 300 mA |
| Reading Distance | 33 ±10 mm 1.30″±0.39″ *1 (Using narrow bars of at least 0.19 mm 0.007″ in width) |
| Light Source/light Receiving Element | LED/CCD image sensor |
| Scanning Rate | 500 scans/sec |
| Supported Codes | CODE39, ITF, Industrial 2-of-5, COOP 2-of-5, Codabar, CODE128, EAN/UPC (A·E) |
| Weight | Approx. 180 g |
| Readable Bar Width | 0.125 to 1.0 mm 0.005″ to 0.039″ *2 |
| Largest Readable Label Width | 80 mm 3.15″ *3 (Using narrow bars of at least 0.19 mm 0.007″ in width) |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
| Reading Direction | Side |
| PCS | 0.45 or more (Refl ectance of white part: 75% or more) |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Barcode Readers » Barcode Scanners » Keyence BL-185 Ultra Small CCD Barcode Reader, Side Type
- Brand: Keyence
Keyence BL-185 Ultra Small CCD Barcode Reader, Side Type
Mfr # BL-185
$104.14
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence BL-185 Ultra Small CCD Barcode Reader, Side Type” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.