Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs UC500-D1-3K-V7 Ultrasonic Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs UC500-D1-3K-V7 Ultrasonic Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: UC500-D1-3K-V7 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | UC500-D1-3K-V7 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Ultrasonic Sensors |
| Output Type | 3 relay outputs, normally open/closed, selectable |
| Operating Voltage | 10 ... 250 V DC | 20 ... 250 V AC , 47 ... 63 Hz |
| Transducer Frequency | approx. 380 kHz |
| Sensing Range | 60 ... 550 mm |
| Range Hysteresis | 20 mm |
| Standard Target Plate | 100 mm x 100 mm |
| Ambient Temperature | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Dead Band | 0 ... 60 mm |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # UC500-D1-3K-V7
$544.11
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected