Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs NBN40-U1-Z2 Inductive Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs NBN40-U1-Z2 Inductive Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: NBN40-U1-Z2 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NBN40-U1-Z2 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Rated Operating Distance | 40 mm |
| Switching Function | Normally open/closed (NO/NC) |
| Output Type | Two-wire |
| Output Type | 2-wire |
| Operating Voltage | 5 ... 60 V DC |
| Switching Frequency | 0 ... 100 Hz |
| Output Polarity | DC |
| Hysteresis | typ. 5 % |
| Assured Operating Distance | 0 ... 32.4 mm |
| Connection Type | screw terminals |
| Installation | non-flush |
| Ambient Temperature | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # NBN40-U1-Z2
$140.47
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected