Home » Automation and Controls » Sensors » Pressure Sensors » Transducer Accessories » Pepperl+Fuchs BF30 Sensor Mounting Flange

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs BF30 Sensor Mounting Flange
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: BF30 Category: Transducer Accessories Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | BF30 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Accessories Brackets Pipes and Elevated Mounting |
| Inside Diameter | 30 mm |
| Material | Base: Crastin/PBT (green) | Upper section: PA (transparent) |
| Height | 34 mm |
| Width | 56 mm |
| Length | 40 mm |
| Ambient Temperature | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # BF30
$11.86
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected