Home » Automation and Controls » Sensors » Pressure Sensors » Transducer Accessories » Pepperl+Fuchs WCS-PG310 WCS Linear Position Interface Module

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs WCS-PG310 WCS Linear Position Interface Module
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: WCS-PG310 Category: Transducer Accessories Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | WCS-PG310 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Linear Position Measuring |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Power Consumption | ≤ 3.6 W (without read heads) |
| Interface Type | PROFIBUS DP V1 |
| Connection Type | Interface 1: 9-pin Sub-D connector | Interface 2: terminal connection ≤ 2.5 mm2 | Interface 3: Terminal connection, 2-pin |
| Installation | DIN rail mounting |
| Installation Position | any position |
| Connection For | control system |
| Operating Temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) , no moisture condensation |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # WCS-PG310
$942.66
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected