Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence FS-N12CN Fiber Amplifier, M8 Connector Type, Expansion Unit, NPN

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FS-N12CN Fiber Amplifier, M8 Connector Type, Expansion Unit, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: FS-N12CN Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FS-N12CN |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Fiber Optic Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current Consumption | Normal: 900 mW or less (36 mA max. at 24 V, 48 mA max. at 12 V) *2 Eco on mode: 800 mW or less (32 mA max. at 24 V, 39 mA max. at 12 V) *2 Eco Full mode: 470 mW or less (19 mA max. at 24 V, 23 mA max. at 12 V) |
| Control Output | 1 NPN open collector 24 V |
| Output Details | NPN |
| 1 Output Max | 100 mA or less |
| 2 Output Total | 100 mA or less (used stand-alone)/20 mA or less (multiple connections) |
| External Input | 1 Input time 2 ms (ON)/20 ms (OFF) or more (25 ms or more (ON/OFF) when external calibration is selected.) |
| Response Time | 50 µs (HIGH SPEED) /250 µs (FINE) /500 µs (TURBO) /1 ms (SUPER) /4 ms (ULTRA) /16 ms (MEGA) |
| Light Source LED | Red, 4-element LED |
| Weight | Approx. 22 g |
| Ambient Temperature | -20 to +55 °C -4 to +131 °F (No freezing) *3 |
| Main Unit/expansion Unit | Expansion unit |
- Brand: Keyence
Mfr # FS-N12CN
$129.96
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected