| Part Number | AT-FM-10K |
| Manufacturer | Banner |
| Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| IP Rating | IP20 |
| Supply Voltage | 24 V ac/dc |
| Power Consumption | 3 W / 3 VA |
| Output Configuration | 2 NO |
| Response Time (ms) | 35 (max.) |
| Max Operating Temperature (C) | 50 |
| Relative Humidity | 90% @ 50° C |
| Device Type | Safety Relay |
| Input Operation | Simultaneous <= 500 ms (500 ms typical) |
| Mechanical Life (Operations in Millions) | 20 |
| SIL Rating | 3 |
| PL Rating | e |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
- Brand: Banner
Banner AT-FM-10K Safety Relays
Mfr # AT-FM-10K
$400.35
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Banner |
|---|
Be the first to review “Banner AT-FM-10K Safety Relays” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.