| Part Number | QCM50-K1D60-Q8-4 |
| Manufacturer | Banner |
| Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| IP Rating | IP67, IP69K |
| NEMA / UL Type Rating | NEMA 4X |
| Supply Voltage | 18-30 V dc |
| Max Sensing Range (mm) | 150 |
| Output response time (ms) | 33 to 0.33 |
| Sensing Beam | Visible White LED |
| Sensing Beam Wavelength | Broad Spectrum White |
| Primary Housing Material | Zinc Die-Cast, Matte Chrome Plating |
| Connection | Integral QD |
| Min Op. Temperature (C) | -20 |
| Max Op. Temperature (C) | 55 |
| Max Op. Relative Humidity (%) | 95% @ 55°C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Measurement Sensors » Banner QCM50-K1D60-Q8-4 Registration Mark Sensor
Banner QCM50-K1D60-Q8-4 Registration Mark Sensor
Manufacturer: Banner Part No: QCM50-K1D60-Q8-4 Category: Measurement Sensors
| Manufacturer | Banner |
|---|
Be the first to review “Banner QCM50-K1D60-Q8-4 Registration Mark Sensor” Cancel reply
- Brand: Banner
Mfr # QCM50-K1D60-Q8-4
$801.55
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.