| Product Code | IV-HG600MA |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Vision Sensors |
| Installed Distance | 40 to 600 mm 1.57″ to 23.62″ |
| View | Installed distance 40 mm 1.57″ : 42 (H) × 31 (V) mm 1.65″ (H) × 1.22″ (V) to installed distance 600 mm 23.62″ : 550 (H) × 412 (V) mm 21.65″ (H) × 16.22″ (V) |
| Pixel | 752 (H) × 480 (V) |
| Focus Adjustment | Auto *1 |
| Illumination | Infrared LED |
| Lighting Method | Pulse lighting |
| Weight | Approx. 75 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 *2 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Exposure Time | 1/50 to 1/50000 |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Sensors » Vision Sensors » Keyence IV-HG600MA Sensor Head, Wide field of view, Monochrome, Automatic focus model
- Brand: Keyence
Keyence IV-HG600MA Sensor Head, Wide field of view, Monochrome, Automatic focus model
Mfr # IV-HG600MA
$1,532.73
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence IV-HG600MA Sensor Head, Wide field of view, Monochrome, Automatic focus model” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.