| Product Code | AI-H100 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Vision Sensors |
| Digital Zoom | 1X to 4X (17 steps) adjustment, zoom position adjustment *1 |
| Installation Distance | 90 to 110 mm 3.54 to 4.33″ |
| Light Source | Red LED (660 nm) |
| Light Receiving Element | BW CMOS |
| Lighting Method | Pulse lighting |
| Weight | Approx. 70 g (including polarized filter) |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 *2 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| 1X Zoom to 4X Zoom | 8 × 8 mm 0.31 × 0.31″ to 32 × 32 mm 1.26 × 1.26″ *1 |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Sensors » Vision Sensors » Keyence AI-H100 Remote Amplifier Model: Sensor Head, 100 mm
- Brand: Keyence
Keyence AI-H100 Remote Amplifier Model: Sensor Head, 100 mm
Mfr # AI-H100
$765.31
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence AI-H100 Remote Amplifier Model: Sensor Head, 100 mm” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.