Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs UB400-12GM-I-V1 Ultrasonic Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs UB400-12GM-I-V1 Ultrasonic Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: UB400-12GM-I-V1 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | UB400-12GM-I-V1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Ultrasonic Sensors |
| Output Type | 1 analog output 4 ... 20 mA |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| Transducer Frequency | approx. 310 kHz |
| Sensing Range | 30 ... 400 mm |
| Repeat Accuracy | ± 0.5 % of full-scale value |
| Resolution | 0.17 mm | |
| Adjustment Range | 50 ... 400 mm |
| Standard Target Plate | 100 mm x 100 mm |
| Connection Type | Connector plug M12 x 1 , 4-pin |
| Ambient Temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Dead Band | 0 ... 30 mm |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # UB400-12GM-I-V1
$540.26
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected