Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs NJ8-18GK-N Inductive Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs NJ8-18GK-N Inductive Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: NJ8-18GK-N Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NJ8-18GK-N |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Rated Operating Distance | 8 mm |
| Switching Function | Normally closed (NC) |
| Output Type | NAMUR |
| Output Type | 2-wire |
| Switching Frequency | 0 ... 200 Hz |
| Hysteresis | 1 ... 7 % typ. 4 % |
| Ambient Temperature | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # NJ8-18GK-N
$114.35
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected