Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs NCN25-F35-A2-250-15M-V1 Inductive Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs NCN25-F35-A2-250-15M-V1 Inductive Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: NCN25-F35-A2-250-15M-V1 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NCN25-F35-A2-250-15M-V1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Rated Operating Distance | 25 mm |
| Switching Function | complementary |
| Output Type | PNP |
| Output Type | 4-wire |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V |
| Switching Frequency | 0 ... 20 Hz |
| Output Polarity | DC |
| Hysteresis | 0.3 ... 5 typ. 2 % |
| Assured Operating Distance | 0 ... 20 mm |
| Connection Type | Connector plug M12 x 1 , 4-pin |
| Installation | flush mountable |
| Ambient Temperature | 0 ... 250 °C (32 ... 482 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # NCN25-F35-A2-250-15M-V1
$843.65
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected