Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs NBN40-U1-UU Inductive Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs NBN40-U1-UU Inductive Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: NBN40-U1-UU Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NBN40-U1-UU |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Rated Operating Distance | 40 mm |
| Switching Function | Normally open/closed (NO/NC) |
| Output Type | Two-wire |
| Output Type | 2-wire |
| Operating Voltage Indicator | LED, green |
| Rated Operating Voltage | 24 ... 250 V DC / 24 ... 230 V AC |
| Operating Voltage | 20 ... 275 V DC / 20 ... 253 V AC |
| Switching Frequency | AC, 0 ... 30 Hz | DC, 0 ... 100 Hz |
| Hysteresis | 1 ... 10 % typ. 5 % |
| Ambient Temperature | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # NBN40-U1-UU
$231.66
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected