Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs NBB3-V3-Z4 Inductive Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs NBB3-V3-Z4 Inductive Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: NBB3-V3-Z4 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NBB3-V3-Z4 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Rated Operating Distance | 3 mm |
| Switching Function | Normally open (NO) |
| Output Type | Two-wire |
| Output Type | 2-wire |
| Operating Voltage | 5 ... 60 V DC |
| Switching Frequency | 0 ... 2000 Hz |
| Output Polarity | DC |
| Hysteresis | typ. 0.2 mm |
| Connection Type | cable |
| Installation | flush |
| Ambient Temperature | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # NBB3-V3-Z4
$78.66
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected