| Product Code | CA-LH16 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Machine Vision Accessories |
| Resolving Power | 100 cycles/mm at center, 80 cycles/mm on periphery |
| Ambient Temperature / Humidity Range | 0 to +50°C 32 to 122°F , 80% RH or less (No condensation) |
| F-stop Range (Aperture) | F1.4 to F16 |
| Focal Point | 16 mm 0.63″ |
| Compatible Image Sensor Size | 2/3″ |
| Weight | Approx. 81 g |
| Mount | C-mount |
| Minimum WD | 0.2 m 0.7′ |
| TV Distortion | -0.05 % (-0.1 %) *1 |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Machine Vision » Machine Vision Accessories » Keyence CA-LH16 High-resolution Low-distortion Lens 16 mm
- Brand: Keyence
Keyence CA-LH16 High-resolution Low-distortion Lens 16 mm
Mfr # CA-LH16
$257.18
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence CA-LH16 High-resolution Low-distortion Lens 16 mm” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.