| Product Code | AX5103 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Drives and Motor Controls Motion Control AC Servo Drives |
| Function | servo drive |
| Rated Output Current (Channel) | 3 A |
| Peak Output Current (Channel) | 7.5 A |
| DC Link Voltage | max. 875 V DC |
| Channels | 1 |
| Drive Profile | SERCOS¢ profile for servo drives according to IEC 61800-7-204 (SoE) |
| Dimensions | AX5103 |
| Operating Ambient Temperature | 0…50°C (see documentation) |
| Feedback | SinCos 1 V PP , resolver, EnDat ® 2.1, HIPERFACE ® , BiSS ® B, OCT |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Drives and Motor Controls » Motion Control » AC Servo Drives » Beckhoff AX5103 Digital Compact Servo Drives 1-channel
- Brand: Beckhoff
Beckhoff AX5103 Digital Compact Servo Drives 1-channel
Mfr # AX5103
$1,263.60
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff AX5103 Digital Compact Servo Drives 1-channel” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.