| Product Code | 6013675 |
| Alternative Part Number | VS/VE18-4P3112 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Through-beam photoelectric sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Maximum Sensing Range | 0 m … 20 m |
| Sensing Range | 0 m … 14 m |
| Response Time | ≤ 2 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –25 °C … +70 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6013675 Through-Beam Photoelectric Sensors
Sick 6013675 Through-Beam Photoelectric Sensors
Manufacturer: Sick Part No: 6013675 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 6013675 Through-Beam Photoelectric Sensors” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 6013675
$215.59
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.