Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Pepperl+Fuchs NJ2-12GM40-E2-V1 Inductive Proximity Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs NJ2-12GM40-E2-V1 Inductive Proximity Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: NJ2-12GM40-E2-V1 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | NJ2-12GM40-E2-V1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Rated Operating Distance | 2 mm |
| Switching Function | Normally open (NO) |
| Output Type | PNP |
| Output Type | 3-wire |
| Operating Voltage | 10 ... 60 V |
| Switching Frequency | 0 ... 3000 Hz |
| Output Polarity | DC |
| Hysteresis | 1 ... 10 % typ. 3 % |
| Connection Type | Connector plug |
| Installation | flush |
| Ambient Temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # NJ2-12GM40-E2-V1
$76.53
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected