Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BS3-U1M Groove-Depth 6.5mm Photomicro Sensors
Autonics BS3-U1M Groove-Depth 6.5mm Photomicro Sensors
Manufacturer: Autonics Part No: BS3-U1M Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | BS3-U1M |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Control Output | NPN open collector |
| Load Voltage | ≤ 24VDC@(=) |
| Load Current | Max. 50mA |
| Sensing Distance | 5mm |
| Response Time | Light ON: Max. 20㎲, Dark ON: Max. 100㎲ |
| Sensing Type | Through-beam type |
| Sensing Target | Opaque |
| Approximate Weight | Approx. 50g |
| Ambient Temperature Range | -20 to 55℃, storage : -25 to 85℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # BS3-U1M
$32.96
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
