| Product Code | 890010 |
| Alternative Part Number | S1WP 9A 24VDC UM 0-240VAC/DC |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Automation and Controls Relays Monitoring Relays |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| DC Power Consumption | 2 W |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Relay Contact Material | AgCdO |
| Height Dimension | 87 mm |
| Width Dimension | 22.5 mm |
| Depth Dimension | 121 mm |
| Ambient Temperature | 0 – 55 °C |
| Housing Protection Rating | IP40 |
| Approval | CE CCC UKCA cULus Listed |
Home » Automation and Controls » Relays » Monitoring Relays » Pilz 890010 Power Monitoring Relay
Pilz 890010 Power Monitoring Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 890010 Category: Monitoring Relays
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 890010 Power Monitoring Relay” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 890010
$457.43
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.