| Product Code | 828035 |
| Alternative Part Number | S1IM 24VDC IM 0.01-15 A UP |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Automation and Controls Relays Monitoring Relays |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| DC Power Consumption | 1 W |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Relay Contact Material | AgCdO |
| Height Dimension | 87 mm |
| Width Dimension | 22.5 mm |
| Depth Dimension | 121 mm |
| Ambient Temperature | -15 – 55 °C |
| Housing Protection Rating | IP40 |
| Approval | CE CCC UKCA cULus Listed |
Home » Automation and Controls » Relays » Monitoring Relays » Pilz 828035 Current Monitoring Relay
Pilz 828035 Current Monitoring Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 828035 Category: Monitoring Relays
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 828035 Current Monitoring Relay” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 828035
$308.78
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.