| Product Code | 570303 |
| Alternative Part Number | PSEN rs2.0-175 |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Manual Safety Controls Cable Pull Switches |
| Connection Terminal | Cage clamp terminal |
| Maximum AC15 Safety Contact Current | 3 A |
| AC15 Safety Contact Voltage | 240 V |
| Height Dimension | 76.8 mm |
| Width Dimension | 294 mm |
| Depth Dimension | 42.5 mm |
| Ambient Temperature | -25 – 70 °C |
| Housing Protection Rating | IP67 |
| Approval | CE UKCA BG cCSAus EAC (Eurasian) |
Home » Automation and Controls » Sensors » Position Monitoring Devices » Pilz 570303 Safety Sensor
Pilz 570303 Safety Sensor
Manufacturer: Pilz Part No: 570303 Category: Position Monitoring Devices
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 570303 Safety Sensor” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 570303
$344.63
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.