| Product Code | 544012 |
| Alternative Part Number | PSEN enc s2 eCAM |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Interlock Switches |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| DC Power Consumption | 3.6 W |
| Height Dimension | 125 mm |
| Width Dimension | 75 mm |
| Depth Dimension | 75 mm |
| Connection Type | Terminals |
| Ambient Temperature | -20 – 70 °C |
| Housing Protection Rating | IP54 |
| Approval | CE UKCA |
Home » Automation and Controls » Sensors » Position Monitoring Devices » Pilz 544012 Safety Sensor
Pilz 544012 Safety Sensor
Manufacturer: Pilz Part No: 544012 Category: Position Monitoring Devices
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 544012 Safety Sensor” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 544012
$2,197.55
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.