| Product Code | 570300 |
| Alternative Part Number | PSEN rs1.0-300 |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Manual Safety Controls Cable Pull Switches |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Maximum AC15 Safety Contact Current | 3 A |
| AC15 Safety Contact Voltage | 240 V |
| DC13 Safety Contact Voltage | 250 V |
| Height Dimension | 88 mm |
| Width Dimension | 282 mm |
| Depth Dimension | 90.1 mm |
| Ambient Temperature | -30 – 80 °C |
| Housing Protection Rating | IP67 |
| Approval | CE UKCA BG cCSAus EAC (Eurasian) |
Home » Automation and Controls » Sensors » Position Monitoring Devices » Pilz 570300 Safety Sensor
Pilz 570300 Safety Sensor
Manufacturer: Pilz Part No: 570300 Category: Position Monitoring Devices
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 570300 Safety Sensor” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 570300
$276.60
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.