Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs FI-PFH-NS0137-R Industrial Communication Interface Board

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs FI-PFH-NS0137-R Industrial Communication Interface Board
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: FI-PFH-NS0137-R Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FI-PFH-NS0137-R |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Sensor Interface and Junction Modules |
| Rated Current | max. 30 mA per channel |
| Load Resistor | 220 Ω , switchable on |
| Dimensions | 110 x 125 x 61 mm (4.3 x 4.9 x 2.4 inch) (W x H x D) |
| Ambient Temperature | 0 ... 50 °C (32 ... 122 °F) |
| Control Elements | DIP switch | |
| Factory Setting | DIP switches S1 and S2: ON |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # FI-PFH-NS0137-R
$688.75
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected