Home » Programmable Logic Controllers » Power Supply » Keyence N-48 Dedicated Communication Unit (for RS-485)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence N-48 Dedicated Communication Unit (for RS-485)
Manufacturer: Keyence Part No: N-48 Category: Power Supply Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | N-48 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Power Supplies DIN Rail Power Supplies |
| Supply Voltage | 24 VDC +10 %, -20 % |
| Current Consumption | 260 mA or less |
| Number of Inputs | 1 (D-sub 9-pin connector) |
| Power Supply For The Barcode Reader | 5 VDC ± 5% (630 mA) |
| Output Interface | RS-485 (dedicated multi-drop) |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Rating | 15 to 26 VDC, 10 mA maximum |
| Number of Outputs | 2 |
| Communication Method | RS-232C |
| Weight | Approx. 100 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # N-48
$366.84
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected