
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence KV-PU1 AC power supply unit
Manufacturer: Keyence Part No: KV-PU1 Category: Programmable Logic Controllers Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KV-PU1 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Power Supplies DIN Rail Power Supplies |
| Input Supply Voltage | 100 to 240 VAC (-15%/+10%) (50/60 Hz) |
| Output Voltage | 24 VDC ±10% |
| Internal Power Consumption | 0.96 A or less |
| Output Capacity | 1.8 A (total power supply to various units and extra power supply) |
| Output Mode | Relay (NC contact) |
| Rated Load | 24 VDC, 0.5 A |
| Response Time | OFF to ON: 10 ms or less, ON to OFF: 5 ms or less |
| Weight | Approx. 300 g |
| Starting Time | Max. 3 sec. or less |
- Brand: Keyence
Mfr # KV-PU1
$519.16
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected