Home » Automation and Controls » Sensors » Optical Sensors » Distance Measuring » Pepperl+Fuchs OMT200-R100-2EP-IO-V31 Non-Contact Distance Measurement Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs OMT200-R100-2EP-IO-V31 Non-Contact Distance Measurement Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: OMT200-R100-2EP-IO-V31 Category: Distance Measuring Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | OMT200-R100-2EP-IO-V31 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Optical Sensors Distance Measuring |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Response Time | 2 ms |
| Repeat Accuracy | ≤ 1 % |
| Resolution | 0.1 mm |
| Linearity Error | ± 1 % |
| Measuring Range | 60 ... 200 mm |
| Reference Target | standard white, 100 mm x 100 mm |
| Light Source | LED |
| Light Type | modulated visible red light |
| Ambient Temperature | 10 ... 60 °C (50 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # OMT200-R100-2EP-IO-V31
$455.94
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected