| Product Code | EL9512 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Technology | power supply terminal with diagnostics and overcurrent LED |
| E-Bus Current Consumption | 90 mA |
| Output Current | 0.5 A |
| Output Voltage | 12 V DC ±1% |
| Short-Circuit Proof | yes |
| Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Weight | approx. 65 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL9512 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL9512 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL9512 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL9512
$318.10
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.