
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence KV-NC4TP Temperature input unit,input: 4
Manufacturer: Keyence Part No: KV-NC4TP Category: Programmable Logic Controllers Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KV-NC4TP |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Programmable Logic Controllers PLC |
| Number of Inputs | 4 *1 |
| Input | Thermocouple, Platinum resistance thermometer |
| Weight | Approx. 110 g |
| Platinum Resistance Thermometer | Pt100: -200.0 to 850.0°C -328 to 1562°F JPt100: -200.0 to 600.0°C -328 to 1112°F |
| Platinum Resistance Thermometer | ±0.2% of F.S. (at 25°C ±5°C 77°F ±9°F ) ±0.4% of F.S. (at 0 to 55°C 32 to 131°F ) |
| (When Resistance Thermometer Is Used) | No isolation |
| Thermocouple | K: -270.0 to 1372.0°C -454 to 2501.6°F J: -210.0 to 1200.0°C -346 to 2192°F T: -270.0 to 400.0°C -454 to 752°F E: -270.0 to 1000.0°C -454 to 1832°F N: -270.0 to 1300.0°C -454 to 2372°F R: -50.0 to 1768.0°C -58 to 3214.4°F S: -50.0 to 1768.0°C -58 to 3214.4°F B: 0.0 to 1820.0°C 32 to 3308°F WRe5-26: 0.0 to 2315.0°C 32 to 4199°F |
| Thermocouple | ±(0.2% of F.S. +1°C 1.8°F ) (at 25°C ±5°C 77°F ±9°F ) ±(0.4% of F.S. +1°C 1.8°F ) (at 0 to 55°C 32 to 131°F ) |
| Isolation Method | Between input terminals and base unit: Photocoupler/semiconductor relay/transformer isolation Between channels: (When resistance thermometer is not used): Semiconductor relay isolation |
- Brand: Keyence
Mfr # KV-NC4TP
$808.83
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected