Pilz 750330 Safety Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 750330 Category: Safety Relays
Specifications
| Product Code | 750330 |
| Alternative Part Number | PNOZ s30 24-240VACDC 2 n/o 2 n/c |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| Supply Voltage (V) | 24 - 240 V |
| Supply Voltage U2 | 48 - 240 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| Supply Voltage Type U2 | AC |
| AC Power Consumption | 9 |
| DC Power Consumption | 5.5 |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Relay Contact Material | P_KONT_MAT_AgCuNi |
| Height Dimension | 98 mm |
| Width Dimension | 45 mm |
| Ambient Temperature | -20 - 55 °C |
| Housing Protection Rating | IP30 |
- Brand: Pilz
Mfr # 750330
$1,291.06
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
