| Product Code | 525120 |
| Alternative Part Number | PSEN 1.2p-20/8mm/ 1 switch |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Interlock Switches |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Coding Level to ISO 14119 | Low |
| Sensor Principle | magnetic |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| Switching Voltage | 24 V |
| Depth Dimension | 36 mm |
| Ambient Temperature | -10 °C |
| Housing Protection Rating | IP65 IP67 |
| Approval | CE UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) T√úV |
Home » Safety Products » Machine Safety » Interlock Switches » Pilz 525120 Safety Interlock Switch
Pilz 525120 Safety Interlock Switch
Manufacturer: Pilz Part No: 525120 Category: Interlock Switches
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 525120 Safety Interlock Switch” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 525120
$100.41
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.