Home » Automation and Controls » Sensors » Pressure Sensors » Transducer Accessories » Pepperl+Fuchs KFU8-DW-1.D Rotational Speed Monitor Relay

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFU8-DW-1.D Rotational Speed Monitor Relay
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFU8-DW-1.D Category: Transducer Accessories Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFU8-DW-1.D |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Monitors Relay Output Monitors |
| Rated Voltage | 196 ... 250 V AC , 98 ... 127 V AC , 50/60 Hz | 20 ... 30 V DC |
| Power Consumption | AC: < 5 VA | DC: < 5 W |
| Switching Point | 1.2 ... 2.1 mA Switching hysteresis approx. 0.2 mA |
| Input Frequency | 0.002 ... 10000 Hz, pulse length/duration: ≥ 20µs |
| Connectable Sensor Types | NAMUR sensors according to DIN EN 60947-5-6 |
| Connection | terminals 8-, 9+ |
| Ambient Temperature | -25 ... 40 °C (-13 ... 104 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFU8-DW-1.D
$443.41
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected