| Product Code | 41FR2 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Sensing Face | Polycarbonate |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Width | 16 mm |
| Depth | 16 mm |
| Length | 74.2 mm |
| Ambient Temperature | -40 … 125 °C (-40 … 257 °F) |
Pepperl+Fuchs 41FR2 Magnetic Actuator for Proximity Sensors
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: 41FR2 Category: Accessories
| Manufacturer | Pepperl+Fuchs |
|---|
Be the first to review “Pepperl+Fuchs 41FR2 Magnetic Actuator for Proximity Sensors” Cancel reply
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # 41FR2
$247.55
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.